Fogyatékos személyek segítője képzés - Képzés, Tanfolyam, Vizsga - M-STÚDIUM

Fogyatékos személyek segítője képzés

Oktatás ideje: 2024. Szeptember 27. - 2025. December 31.
Képzés megtekintések: 65
  Résztvevők véleménye:

Fogyatékos személyek segítője képzés szociális intézmények részére

A szociális szolgáltatásokat érintően kialakított új képzéssel az ágazatban munkavállalóként jelen lévő, a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet (a továbbiakban: SzCsM rendelet) 3. számú mellékletében meghatározott szakképzettséggel nem rendelkező, szakmai munkakörben foglalkoztatott munkavállalók számára, a munkakörbe tartozó tevékenységek szakszerű elvégzését támogató kompetenciabővítésre és tudásátadásra kerül sor.

Intézményi Képzés

Várjuk szociális intézmények jelentkezését!

Az M-STÚDIUM elkíséri a hallgatókat a záróvizsga végéig, melynek az adminisztrációját teljes körűen mi intézzük.

További információ: Wéber Mária +36303858917

A képzés elméleti és gyakorlati ismeretekkel kíván segítséget és támogatást nyújtani a szakképzettséggel nem rendelkező személy részére, ami felkészülést biztosít a szakképzett ápoló vagy gondozó irányítása mellett a fogyatékos személy személyre szabott ellátásában.
A fogyatékos személyek segítője képzés több szakterület együttműködésén alapul és ennek szellemében mutatja be a fogyatékos személyek ellátásának egymásra épülő összetett rendszerét és kihívásait.

Ágazat megnevezése: Szociális ágazat

A képzés óraszáma: 300 óra (Elmélet 180 óra – Gyakorlat 120 óra)
Megengedett hiányzás: 10% (30 óra)

A képzés által nyújtott képesítés: A képzésben résztvevő "Fogyatékos személyek segítője" tanúsítványt kap.

A Fogyatékos személyek segítője képzés célcsoportja:

Fogyatékos személyek számára biztosított személyes gondoskodást nyújtó szociális alap-vagy szakosított ellátásban, az 1/2000. (1. 7.) SzCsM rendelet 6. § (2) bekezdésében meghatározott szakmai létszám keretében, gondozó munkakörben, szakirányú szakképzettség hiányában foglalkoztatott munkavállalók.

A Fogyatékos személyek segítője képzés célja:
A képzésben résztvevők szakmai rálátásának és célcsoport specifikus ismereteinek bővítése oly módon, hogy az egységes szabályok és egységes szakmai tartalom mentén valósuljon meg a képzési program.

A szociális ágazati képzési struktúrában a fogyatékos személyek segítője képzés kialakítása és tananyag felépítése a meghatározott szakképzettséggel nem rendelkező munkavállalók számára került kialakításra. Célja a szakképzettséggel nem rendelkező személyek szakértelmének növelése, szakmai rálátásának tágítása, szemléletformálása, kompetenciabővítése, a célcsop011 specifikus ismeretek átadása, a munkakörhöz tartozó gyakorlati tevékenységek szakszerű elvégzésének megismerése, és a megfelelő szakmai együttműködés kialakítása.

A segítő képzést elvégző személy a szakképzett ápoló vagy gondozó (a továbbiakban: gondozó) munkakörben foglalkoztatott személy közvetlen irányítása/felügyelete mellett munkaköri feladatait hatékonyan végzi, és a gondozó irányításával képessé válik a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatás szakmai munkájában történő aktív feladatellátásra.

A képzés kialakításának hosszú távú célja a szakképzettséggel nem rendelkező személyek ágazat iránti elköteleződésének elmélyítése, az ágazat profiljába tartozó szakmai végzettség jövőbeni megszerzésének elősegítése és a szociális pályán való munkavállalás megalapozása.

A képzés során megszerezhető kompetenciák:

  • A szakképzett ápoló vagy gondozó munkakörben foglalkoztatott személy közvetlen irányítása és felügyelete mellett a fogyatékos személy alapvető szükségleteinek kielégítésében vesz részt és az ápolási, gondozási folyamatok egyes -kompetenciájába tai1ozó -részfeladatait elvégzi.
  • Képessé válik a fogyatékos személy kommunikációjának és a jelzéseinek megértésére.
  • Támogatást és irányítást nyújt a fogyatékos személy önálló tevékenységeinek elvégzésében, a személyes környezet kialakításában és rendben tartásában.
  • Képessé válik felmérni az ellátott fizikai, mentális állapotát és felismerni a hirtelen fellépő vészhelyzetet. Képessé válik teamben dolgozni, az általa összegyűjtött információkat dokumentálni, átadni és kezelni. Megismeri a fogyatékos személyek személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatások körét.
  • Részt vesz a szociális szolgáltatások szakmai programjának végrehajtásában, az egyéni fejlesztési, szolgáltatási, gondozási, illetve rehabilitációs terv megvalósításában.
  • A fogyatékos személyeket érintő társadalmi kihívások kapcsán képessé válik a szakmai szabályok mentén véleményt formálni és a fogyatékos személyek hozzátartozóival kapcsolatot tartani.

A Fogyatékos személyek segítője szakképesítéssel rendelkező képes:

  • Olvasott, írott köznyelvi és a szakmához kapcsolódó, egyszerű köznyelvi fordulatokkal megfogalmazott, az általa végzett ellátási formához kapcsolódó szöveget megérteni
  • információk gyűjtésére
  • a különböző helyzetben élő emberek iránti empátiára, toleranciára segítőkapcsolat teremtésére
  • adekvát kommunikációra
  • konfliktusmegoldásra
  • általános ismereteket speciális helyzetekben alkalmazni
  • a szociális problémák felismerésére
  • a szakmai etikai szabályok betartására, a szakmai értékek képviseletére módszeres munkavégzésre

Záróvizsga

A képző a záróvizsgát a képzés utolsó napját követő 60 napon belül köteles megszervezni. A záróvizsga időpontjáról a képző legalább 30 nappal korábban írásban tájékoztatja a képzésben részt vevő személyt. A képző az NSZJ-nek a vizsga megkezdése előtt legalább 30 nappal írásban bejelenti a záróvizsgát, és megküldi a képzési programban meghatározott záróvizsgára bocsátás feltételeinek teljesítéséről szóló igazolást.
A záróvizsga 3 tagú vizsgabizottság előtt történik.

A képzésben részt vevő személy kihúzott tétel alapján beszámol az elméleti és gyakorlati képzésen megszerzett tudásáról (felkészülési idő: 10 perc/vizsgázó, felelési idő: 10 perc/vizsgázó).
A vizsgacsoport létszáma minimum 8 fő, maximum 30 fő.
Záróvizsgára az bocsátható, aki a képzési programban megállapított vizsgára bocsátási követelményeknek eleget tesz.

A Fogyatékos személyek segítője képzésbe való bekapcsolódás és részvétel feltételei

  • Iskolai előképzettség: általános iskolai végzettség
  • Szakmai előképzettség: nem szükséges
  • Előzetesen megszerzett tudás beszámítása: nem lehetséges
  • A képzés eredményes elvégzésének igazolásának módja: tanúsítvány

Fogyatékos személyek segítője Képzési Témakörök listája:

  • Érzékenyítés
  • Gyógypedagógiai alapismeretek
  • Ápolási és gondozási alapismeretek, fogyatékos személyek segítőjének feladatai
  • Fogyatékosság-specifikus ápolási és gondozási feladatok
  • A szociális munka/szociális segítés alapjai
  • Érdekvédelem, panaszkezelés, esélyegyenlőség
  • Szakmai készségek
  • GYAKORLAT: A tudásátadáson alapuló gyakorlati képzés, fogyatékos személyek ellátásával, rehabilitációjával foglalkozó szociális intézményben, nappali, vagy szakosított ellátás területen örténik. A résztvevő saját intézménye kizárva.

Szakmai Vizsga
Mit kell tudni a Szakmai Vizsgáról?
A képzés végén a képzésben részt vevő személyeknek TANÚSÍTVÁNYT adunk ki.
Nálunk semmi nem változott: a feltüntetett árak tartalmazzák a Szakmai Vizsga költségét is!
A Tanúsítvány megszerzését követően Szakmai Vizsgára jelentjük le képzésben résztvevőket. Vizsgapartnereink akkreditált vizsgaközpontok.
A vizsgával kapcsolatos minden adminisztrációt az M-STÚDIUM Oktatásszervező Kft. vállal, és a feltüntetett képzési díj tartalmaz minden ezzel kapcsolatosan felmerülő költséget.
Az akkreditált vizsgaközpontokban megszerzett bizonyítvány államilag elismert.