Autista személyek gondozója képzés - Képzés, Tanfolyam, Vizsga - M-STÚDIUM

Autista személyek gondozója képzés

Oktatás ideje: 2024. Szeptember 27. - 2025. December 31.
Képzés megtekintések: 62
  Résztvevők véleménye:

Autista személyek gondozója képzés szociális intézmények részére

Fogyatékkal élő személyek ellátását biztosító személyes gondoskodást nyújtó alap vagy szakosított szociális szolgáltatónál/intézményben, az 1/2000. (1. 7 .) SZCSM rendelet 6. § (2) bekezdésében meghatározott szakmai létszám keretében, gondozó, ápoló munkakörben, szakirányú szakképzettség birtokában foglalkoztatott munkavállalók.

Intézményi Képzés

Várjuk szociális intézmények jelentkezését!

Az M-STÚDIUM elkíséri a hallgatókat a záróvizsga végéig, melynek az adminisztrációját teljes körűen mi intézzük.

További információ: Wéber Mária +36303858917

A képzésben részt vevő, szociális területen dolgozó, vagy elhelyezkedni kívánó szakemberek képessé váljanak az autizmus mibenlétének, az autizmus okozta élethelyzetnek a megismerésére, kellő empátiával tudjanak együttműködni mind az autista személlyel, mind pedig az autista személy családjával. Szerezzék meg azokat a tudásokat, amelyek biztosítják az autista személyek mindennapi szakszerű támogatásában való magabiztos és magas szintű, megbízható tudást. Sajátítsák el azokat a képességeket, amelyek az autista személy számára é1thető, kiszámítható, érzelmi biztonságot okozó és az autonómia legmagasabb szintjét célzó, a családdal, a belső munkahelyi teammel és a tágabb környezettel való együttműködést biztosítja.

Ágazat megnevezése: Szociális ágazat

A képzés óraszáma: 250 óra (Elmélet 125 óra – Gyakorlat 125 óra)
Megengedett hiányzás: 10% (25 óra)

A képzés által nyújtott képesítés: A képzésben résztvevő "Autista személyek gondozója" tanúsítványt kap.

A Autista személyek gondozója képzés célcsoportja:

Fogyatékkal élő személyek ellátását biztosító személyes gondoskodást nyújtó alap vagy szakosított szociális szolgáltatónál/intézményben, az 1/2000. (1. 7 .) SZCSM rendelet 6. § (2) bekezdésében meghatározott szakmai létszám keretében, gondozó, ápoló munkakörben, szakirányú szakképzettség birtokában foglalkoztatott munkavállalók.

A Autista személyek gondozója képzés célja:

  • elméleti és gyakorlati alapismereteket szerez az autizmus spektrum zavar fogalmáról, tüneteiről, az autizmusban érintett személyek szükségleteiről, a hatékony támogatás lehetőségeiről, kiemelt tekintettel a felnőttkorra,
  • megismeri az autizmusbarát környezet kialakításának szempontjait és módszereit, valamint a stresszmegelőzés és kezelés technikáit, megismeri a segítő személyektől elvárható hatékony és etikus viselkedést, kommunikációs stílust.

A képzés során megszerezhető kompetenciák:

A képzés elvégzését követően az autista személyek gondozója önállóan képes felismerni az egyéni szükségleteket, ezt követően felsőfokú szociális/egészségügyi/gyógypedagógiai szakképzettséggel rendelkező személy irányításával együttműködni a segítségnyújtásban. A munkavégzése során alkalmazott terápiákat képes é1telmezni, az azokban foglaltakat betartani. Krízishelyzetekben kompetenciájának megfelelően, higgadtan, a szakmai, etikai és jogszabályi kereteknek megfelelően jár el. A szociális szakember ismeri és a gyakorlatban alkalmazni képes az autizmussal élő személyek felmérésen alapuló, egyéni és csopo1tos fejlesztéséhez illeszkedő tartalmakat, módszereket. Képes megtervezni és elkészíteni az egyedi vizuális támogató eszközöket, környezeti támpontokat. Tud teamben dolgozni, és képes a családokkal való hatékony együttműködésre, a hozzátartozók támogatására az intézmény szakmai tevékenységén kívül eső problémák megoldásában is. Képes saját verbális és nonverbális kommunikációját az autizmussal élő személyek kommunikációjának minőségi eltéréseihez igazítani általában és egyénre szabottan is. Megfelelő szociális és kommunikációs kompetenciával rendelkezik az autizmussal élő személyekkel, hozzátartozóikkal, a munkatársaival és az érintett személy életében releváns egyéb szolgáltatókkal való hatékony együttműködés érdekében. Saját kompetenciahatárait ismeri, felismeri azokat az eseteket, amikor további szakemberek, szakterületek bevonása szükséges. A képzést elvégző szociális szakember képes az autizmussal élő személyek számára az intézményben töltött teljes időtartamot strukturálni, érdeklődéséhez, megértési szintjéhez, képességeihez, szükségleteihez és életkorához igazított tevékenységeket szervezni mind tartalmukban, mind időtartamukban. Cél, hogy a résztvevők a képzés elvégzését követően felkészültek legyenek az autizmussal élő személyek érzelmi és fizikai biztonságát szolgáló módszertan és eszköztár alkalmazására, a stressz megelőzésére és kezelésére, az autizmus-specifikus feltételek, a fizikai és személyi környezet egyéni szükségletek szerinti adaptálására.

Általános szakmai követelmények:

A képzésben résztvevő legyen a szakmai tevékenységek iránt érdeklődő, a szakképesítés megszerzésére törekvő személy, legyen képes a rá bízott ellátottakkal kapcsolatos információk gyűjtésére, azok válogatására és szakmai értékelésére, a konfliktushelyzetek felismerésére és kezelésére, empatikus viselkedésre mind az ellátottak, mind a hozzátaitozók tekintetében.

Az Autista személyek gondozója szakképesítéssel rendelkező képes:

  • minőségi, autizmus-specifikus szolgáltatások működtetésére, elemeinek kialakítására és használatára,
  • az autizmussal élő személyek felméréséhez, egyéni és csoportos fejlesztéséhez illeszkedő módszerek gyakorlati alkalmazására,
  • a családokkal, más szakemberekkel való hatékony együttműködésre,
  • az autizmusban érintett személyek ápolását, gondozását, napi életvitelét az érintett személy igényeinek, autizmus szempontú megközelítéssel megfelelően szervezni, irányítani és megvalósítani.

Záróvizsga

A képző a záróvizsgát a képzés utolsó napját követő 60 napon belül köteles megszervezni. A záróvizsga időpontjáról a képző legalább 30 nappal korábban írásban tájékoztatja a képzésben részt vevő személyt. A képző az NSZI-nek a vizsga megkezdése előtt legalább 30 nappal írásban bejelenti a záróvizsgát, és megküldi a képzési programban meghatározott záróvizsgára bocsátás feltételeinek teljesítéséről szóló igazolást. A záróvizsga 3 tagú vizsgabizottság előtt történik.

A képzésben részt vevő személy kihúzott tétel alapján beszámol az elméleti tudásáról (felkészülési idő: 10 perc/vizsgázó, felelési idő: 10 perc/vizsgázó).

Záróvizsgára az bocsátható, aki a képzési programban megállapított vizsgára bocsátási követelményeknek eleget tesz.

Az Autista személyek gondozója képzésbe való bekapcsolódás és részvétel feltételei

  • Iskolai előképzettség: általános iskolai végzettség
  • Szakmai előképzettség: A szociális ágazati képzésekről és vizsgakövetelményekről szóló 14/2022. (IV. 29.) EMMI rendelet 1. sz. melléklete szerint az 1/2000. (1. 7.) SZCSM rendeletben feltüntetett ápoló, gondozó munkakörben elfogadott végzettség.
  • Felmentések kezelése: Felmentési lehetőség az Autista személyek gondozója szociális ágazati képzés során nem biztosított.
  • Előzetesen megszerzett tudás beszámítása: nem lehetséges
  • A képzés eredményes elvégzésének igazolásának módja: tanúsítvány

Autista személyek gondozója Képzési Témakörök listája:

  • A célcsoport megismerése, együttműködés a környezettel
  • Az autizmus természete
  • Autizmussal élő személyek ellátásának alapjai és módszertana
  • GYAKORLAT: A tudásátadáson alapuló gyakorlati képzés, autista személyek ellátásával foglalkozó szociális intézményben, nappali, vagy szakosított ellátás területen tö1ténik. (A résztvevő saját intézménye kizárva.)

Szakmai Vizsga
Mit kell tudni a Szakmai Vizsgáról?
A képzés végén a képzésben részt vevő személyeknek TANÚSÍTVÁNYT adunk ki.
Nálunk semmi nem változott: a feltüntetett árak tartalmazzák a Szakmai Vizsga költségét is!
A Tanúsítvány megszerzését követően Szakmai Vizsgára jelentjük le képzésben résztvevőket. Vizsgapartnereink akkreditált vizsgaközpontok.
A vizsgával kapcsolatos minden adminisztrációt az M-STÚDIUM Oktatásszervező Kft. vállal, és a feltüntetett képzési díj tartalmaz minden ezzel kapcsolatosan felmerülő költséget.
Az akkreditált vizsgaközpontokban megszerzett bizonyítvány államilag elismert.